Soğuk havalarda evlerdeki davetsiz misafirlere dikkat

Hava sıcaklığının hissedilir derecede düştüğü son dönemlerde sıcak yuvalar arayan kemirgenlere karşı tedbir alınması gerekiyor. Bu dönemlerde yiyecek bulabilecekleri sıcak yuva arayışına giren özellikle fare türü kemirgenler için ilaçlama yapılması büyük önem arz ediyor.

Soğuk sonbahar akşamlarının başladığı bu dönemlerde evlere giren davetsiz misafirlere dikkat edilmesi gerekiyor. Sıcak yuva arayışına giren kemirgenler, yaşamlarını devam ettireceği ve yiyecek bulabilecekleri uygun haneleri tercih ediyor. Davetsiz misafirlerle karşılaşmamak adına ev, iş yerleri ve apartman gibi yerlerin ilaçlaması gerekiyor.

“Kemirgenler kendilerine barınabileceği ve yiyecek bulabileceği sıcak alanlar bulmak isterler”

Konuyla ilgili konuşsan İlaçlama Uzmanı Zekeriya Karaçay, kış aylarının yaklaşmasıyla kemirgen hareketliliğinin başladığını belirterek, “Havaların soğuması ve kış aylarının gelmesiyle kemirgen hareketlilikleri başlamaktadır. Bu sorun evler, iş yerleri, fabrikalar ve çiftliklerde sıklıkla görülmektedir. Kemirgenler havaların soğuması ile kendilerine barınabileceği ve yiyecek bulabileceği sıcak alanlar bulmak isterler.

Bu yüzden tüm vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekmektedir. Apartman kapılarını, pencerelerini, kısacası kemirgenlerin geçebileceği açık olan noktalarını kapalı tutmaları gerekmektedir. İnşaat yapılan semtlerde oturan insanların da dikkatli olması gerekli çünkü, yapılan hafriyat çalışmalarında kemirgenlerin yuvaları oynandığından en yakınındaki bir apartmana ve eve girme olasılığı yüksek oluyor. O yüzden tüm vatandaşlarımızın bu aylarda dikkatli olmasını öneririm.

Mustafa Kaplan
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz