Lider çocuk tarım kampı etkinliği

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 9-12 yaş aralığındaki çocukların keyifli bir yaz tatili geçirmeleri için düzenlenen Lider Çocuk Tarım Kampı tamamlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kampus alanı içerisinde başlayan etkinlik ilkokul 3ncü ve 4ncü sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla Lider Çocuk Tarım Kampı adı altında bir etkinlik düzenlendi.Tarım Kampı ile ilgili bilgi veren İl Müdürü Sırrı Yılmaz proje hakkında Yapılan etkinlikler çerçevesinde çocuklarımız tarım ve hayvancılığı yakından tanıyarak, sektör hakkında daha geniş bilgi sahibi oldular. Yaptıkları uygulamalı eğitimler ve teknik geziler sayesinde, yedikleri gıdaların ve çevrelerindeki birçok şeyin daha bilinçli olarak farkına vardılar. Bu proje sayesinde çocuklarımız, geleceğe daha iyi hazırlanma fırsatı bulacak ve ellerindeki değerlerin kıymetini anlamış olacaktır.

İl Müdürlüğümüz yerleşke alanında başlatılan etkinlikte; çocukların keyifli bir yaz tatilinde doğayı tanımalarını ve tarımsal ürünler hakkında bilgi edinmelerini,ürünleri tarlada tanıma fırsatı bulmalarını ve ürünlerin sofraya gelinceye kadar geçtiği aşamaları yerinde görmek amacıyla, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu Bahçelievler İlköğretim Okulu 3ncü ve 4ncü sınıf öğrencilerinden 20 kişilik bir gurup, ilk olarak Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü kampüs alanına gittiler. Burada birçok meyve ağacı türüyle tanışan çocuklar, çilek tarlasında hem çileklerin tadına baktılar hem de çilek hasadını yakından görüp, hasada katkıda bulundular. Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu laboratuvarlarında yapılan araştırmaları görme şansı yakalayan genç tarımcılar, mikroskobik ortam incelemelerine de iştirak ettiler.Daha sonra Yaylabaşı Beldesinde bulunan Ermina turşu fabrikasına ait sera ve açık alan sebze yetiştiriciliği yapılan alanları gezen çocuklar, burada sebze yetiştirme yöntemlerini öğrenerek doğal ortamlarında kornişon tipi salatalık tarlasında yetiştirilen salatalıkları tattılar. Söz konusu program çerçevesinde; Yaylabaşı beldesinde bulunan Faruk Günaya ait ahırda büyükbaş hayvan ahırlarında incelemelerde bulunan genç tarımcılar, özellikle buzağılar karşısında son derece heyecanlandılar. Gezinin üçüncü durağı Yaylabaşı beldesinde bulunan 24 Ayar Tavukçuluka ait kümesler oldu.

Binlerce tavuğu bir arada gören çocukların heyecanı ise görülmeye değerdi. Burada yumurta ve piliç üretimi konusunda bilgilendirilen çocukların bir sonraki durağı ise Balacan Süt ve Süt Mamülleri üretim tesisi oldu. Sütün üretimi, toplanması, gördüğü ısıl işlemler, peynir, tereyağı ve ayran üretimine yakından tanık olan çocuklar, sütün beslenmemizdeki yeri konusunda bilinçlendiler.Düzenlenen etkinlik sayesinde çocukların tarım ve hayvancılığı yakından tanıyarak, sektör hakkında daha geniş bilgi sahibi olmaları sağlandı. Yapılan uygulamalı eğitim ve teknik gezi sayesinde, yedikleri gıdaların ve çevrelerindeki birçok şeyin daha bilinçli olarak farkına varılarak geleceğe daha iyi hazırlanma fırsatı bulacak ve ellerindeki değerlerin kıymetini anlamış olacaktır. Şenlik havası içerisinde yapılan etkinlikte çocuklara kitap ve çeşitli hediyelerin dağıtımı yapılarak, mutlu bir şekilde etkinlik sona erdirildi. dedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz