2015’e kadar herkesin akıllı kimlik kartı olacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hayatın her alanında kullanılacak olan akıllı kimlik kartlarını bu yıl dağıtacaklarını belirterek, “Hedefimiz 2015 yılına kadar bütün vatandaşların akıllı kimlik kartlarına sahip olmasıdır” dedi.

DERYA YETİM – EDA IŞIK
ANKARA

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıya Erdoğanın yanısıra, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Ali Babacan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakını Nihat Ergün, Mili Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Mili Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya da katıldı.

Toplantının basına açık bölümünde bir konuşma yapan Erdoğan bugün Türkiyenin katmadeğerini oluşturan, gücüne güç katan gelişmelerin hepsinde Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun aldığı kararların olduğunu söyledi. Gündem ne kadar yoğun olursa olsun hükümet olarak bilim ve teknolojiyi hep üst sıralarda tuttuklarını belirten Başbakan Erdoğan, 2023 hedefleri için bunun önemli olduğunun altını çizdi. Bölgesel bir güç haline gelen Türkiyenin karşılıklı dayanışma ve yardımlaşma ihtiyacı olanın yanında yumuşak güç politikası izlediğini belirten Erdoğan, Gittiğimiz her ülkeye barış, dostluk, kardeşlik duyguları, insani ve tarihi ilişkiler açısından yaklaştık dedi.

Erdoğan, Türkiyenin yumuşak güç politikasının sürdürülebilirliğinin ancak bilimsel güç ile olacağını vurguladı. İktidara geldiklerinden bu yana bilim ve teknolojiye büyük önem verdiklerini belirten Erdoğan, özellikle savunma sanayine önem verdiklerini söyledi. Eksiklikleri bir anda tamamlamak mümkün değil ama yapılanlar da inkar edilemez diyen Erdoğan, 2023 yılında Türkiyeyi dünyanın en gelişmiş 10 ülkesinden biri haline getirmek, özellikle savunma sanayinde Türkiyenin sadece kendi kendine yeterli değil tüm dünyaya teknoloji ihraç eden bir ülke haline getirmekte kararlı olduklarını söyledi.

Erdoğan, Tankını, topunu, füzesini kendi üretemeyen ne kendi ülkesinde ne dünyada başarılı olur dedi. Türkiyenin savunma sanayine verdiği önemin çatışma arzusundan kaynaklanmadığını tam tersine bölgedeki huzuru istikrarı koruma arzusunun bir sonucu olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, Türkiyenin kuvveden bileme geçtiği bir dönemi yaşadığını belirtti.

Bilim ve teknolojiye önem verdikleri ve himaye altına alınan alanlar olduğunu belirten Erdoğan, bunlardan bazı örnekler verdi. Erdoğan, Türkiyenin uzay sanayinde de çok yol katettiğini en son Göktürk-2 uydusunu uzaya gönderdiğini anımsattı.

Yerli çip ve milli yazılım içeren akılı kimlik kartları ile ilgili projeni tamamlandığını belirten Başbakan Erdoğan, Hayatın her alanında kullanılacak olan sağlıktan, sosyal hizmete, ulaşıma kadar hayatın her alanında kolaylık sağlayacak bu katları bu yıl dağıtıyoruz. Hedefimiz 2015 yılına kadar bütün vatandaşların akıllı kimlik kartlarına sahip olmasıdır diye konuştu. Erdoğan, Kurulda Türkiyenin önceliklerini belirlediklerini alınan kararlar doğrultusunda kamu kuruluşların ve üniversiteleri yönlendirdiklerini kaydetti.

Elektrikli araç konusunda ilk adımın atıldığını ve önemli noktaya gelindiğini ifade eden Erdoğan. Türkiyenin dışarı bağımlılığını azaltacak projeleri desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Gençlerin girişimcilik konusunda desteklendiğini anlatan Başbakan Erdoğan, girişimcilere 30 bin lira geri ödemesiz 70 bin geri ödemeli toplam 100 bin lira destek verildiğini söyledi. Girişimcilik eğitiminden yararlanan 5 bin kişinin kendi işlerini kurduğunu belirten Erdoğan, her yıl 5 bin girişimciye destek sağlanacağını ifade etti.

Erdoğan. Eğitim müfredatının bilimsel kriterlere uygun yenilediklerini söyledi. Türkiyenin bilim ve teknoloji alanında gerçekleştirdiği ivmenin diğer ülkeler tarafından gıpta ile takip edildiğini belirten Erdoğan, artık bilim ve teknolojide Türkiye modelinden bahsedildiğini söyledi. Türkiyenin bilim ve teknolojide orta sınıftan üst sınıfa çıkması gerektiğini belirten Erdoğan, bunun için genç nüfusun en doğru biçimde bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bugünkü toplantını gündem maddesini de oluşturan üstün zekalı çocuklarla ilgili Türkiyenin geç kaldığını belirten Erdoğan, bu konuda hazırlanan plan ve programın toplantıda görüşeceklerini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz